Jakou parotěsnou fólii použít na podlahové vytápění?

jakou-parotesnou-folii-pouzit

Vytápěné podlahy získávají na oblibě a stávají se standardem v nových domech. Tato tendence také ovlivňuje výběr materiálů používaných při dokončovacích a renovačních pracích. Nabízí se otázka: která parotěsná fólie pro podlahové vytápění bude nejlepší? A který na panely nad podlahou? Pojďme to zjistit!

Parotěsná fólie je materiál, který je určen k ochraně podlahy a topného systému proti vlhkosti. Je nepostradatelným prvkem nejen podlahového vytápění. Používá se na mnoha dalších místech – stěny, stropy, tepelné izolace. Jeho použití v případě podlahového vytápění je klíčové, protože výrazně ovlivňuje komfort vytápění. Přizpůsobení parotěsné fólie typu podlahového vytápění a podlahové krytiny zajistí, že bude správně a trvale plnit svou funkci.

K čemu je parotěsná fólie?

Parotěsná fólie má čtyři základní úlohy, důležité v různé míře v závislosti na místě použití:

  • Chrání před vlhkostí do stupně určeného Sd faktorem.
  • Má tepelně izolační funkce – omezuje únik tepla z místnosti spolu s teplým vzduchem.
  • V případě plovoucích podlah zajišťuje akustickou izolaci a skluz pro panely.
  • Pomáhá vyrovnávat drobné nerovnosti podlahy.

Proto stojí za to si položit otázku, která parotěsná fólie je na podlahu nejlepší. Dobře zvolená parozábrana zlepšuje tepelnou pohodu a podporuje rovnoměrné vytápění místnosti. Ovlivňuje životnost vytápění a hospodárnost jeho používání. Zabraňuje nepříjemným zvukům při chůzi po podlaze panelu a škodlivému napětí. Díky němu neproniká vlhkost z místností do topného systému, když se nepoužívá a neproniká do konstrukčních prvků domu.

Podlahové vytápění pod panely v systému s topnou fólií

Při tématických skupinách často vyvstává otázka, zda použít parotěsnou fólii přes topnou fólii instalovanou přímo pod podlahové panely. Měli byste si být vědomi toho, že v takovém případě byste jej měli bezpodmínečně použít. Ale nějaký? Heat Decor v takovém případě doporučuje použít parotěsnou fólii o tloušťce 0,2 mm . Je velmi důležité, aby tato tloušťka byla po celé ploše stejná, což vylučuje nejlevnější topné fólie, u kterých je tloušťka variabilní. Za zmínku také stojí, že tloušťka celého systému s topnou fólií v případě panelů (nebo desek) je maximálně 1,6 cm a u panelů není potřeba žádná další podložka.

Podlahové vytápění pod potěr v systému s topnou fólií

I když se topné fólie obvykle instalují pod panely , je možný i instalační systém pod potěr a lze tam použít i parotěsnou fólii. Tento systém má mnoho příznivců, kteří mohou rychle vyjmenovat jeho nejdůležitější výhody:

  • Rovnoměrné rozložení teploty.
  • Široké možnosti použití podlahových krytin jako jsou keramické dlaždice, vícevrstvé masivní podlahy (parkety) desky, betonové stěrky, pryskyřice, laminované panely, vinylové panely.
  • Komfort teplé podlahy, která akumuluje tepelnou energii.
  • Žádné emise CO 2 .
  • Nízké náklady na instalaci a rychlá montáž.

V systému jsou pod potěr s topnou fólií použity tři vrstvy parotěsné fólie: dvě tloušťky 0,3 mm a jedna vrchní vrstva tloušťky 0,5 mm . Důležité je, že v tomto systému musí být tloušťka fólie konstantní po celé ploše.

Níže je schéma instalace topného systému pod potěr:

 schema-instalace-infraheat-heatdecor1. Povrchová úprava podlahy: jakákoli vhodná pro podlahové vytápění. 2. Flexibilní lepidlo (možnost povrchové úpravy: dlaždice). 3. Základní vrstva (možnost povrchové úpravy: dlaždice). 4. Potěr: anhydritový nebo cementový 50-60 mm. 5. Expanzní límcová zástěra. 6. Ochranný vodič [PE]. 7. Parotěsná fólie 0,5 mm. 8. Síť z nerezové oceli. 9. Parotěsná fólie 0,3 mm. 10. Topná fólie HD-EPL. 11. Parotěsná fólie 0,3 mm. 12. Dilatační límec (pěna). 13. Styrofoam (tepelná izolace). 14. Potěr / OSB deska.

Jakou parotěsnou fólii použít na panely?

Parotěsná fólie je pod samotné panely nutná ze dvou důvodů. Jednak kvůli vzdušné vlhkosti a jejímu vlivu na laminované panely (vinylové panely se tento problém obecně netýkají). Volíme proto parotěsnou fólii s odpovídající tloušťkou a zároveň co nejvyšším koeficientem Sd (100 a více). Infratopení sice omezuje vlhkost (v topné sezóně nepřesáhne cca 40 %), ale když místnosti nevytápíme, může to být až 80 %. Parotěsná fólie slouží k tomu, aby podlaha v létě nenasávala příliš mnoho vody ze vzduchu a aby tato vlhkost nezůstávala v podlaze – v podložkách pod panely a v potěru pod nimi. Za druhé plovoucí podlaha zvětšuje a zmenšuje svůj objem minimálně, což znamená, že se po zemi mírně pohybuje. Parotěsná fólie minimalizuje tření spojené s těmito opakovanými procesy.

Jakou parotěsnou fólii tedy použít? - shrnutí

Vhodná ochrana proti vlhkosti a nežádoucím tepelným ztrátám je důležitým prvkem každé podlahy. V případě elektrického vytápění je parotěsná fólie vrstvou, bez které by byl otopný systém náchylný k poruchám. Ochrana infračervené topné fólie proti vlhkosti je klíčem k extrémně odolnému, bezúdržbovému a pohodlnému podlahovému vytápění. Musí však mít konstantní tloušťku po celé ploše – to je důležité! Heat Decor doporučuje používat parotěsné fólie dostupné v našem obchodě.

parotěsné fólie