Podlahové topné rohože nebo topné fólie? Co je lepší a kdy?

Podlahové topné rohože nebo topné fólie Co je lepší a kdy

 

Podlahové topné rohože a topné fólie mohou být hlavním nebo doplňkovým vytápěním jedné místnosti nebo celého bytu či objektu. Nejčastěji se takové moderní elektrické vytápění volí do novostaveb, ve standardu WT2021 a po tepelné modernizaci. Při takových investicích budou účty nízké a zároveň profitujete z nízkých nákladů na samotné topné zařízení a pohodlí s tím spojené. Na jiná místa však můžeme nainstalovat topnou rohož a na jiná topnou fólii. Pojďme porovnat podobnosti a rozdíly!

Co je topná fólie?

Moderní topná fólie je k dispozici v metrážových rolích, takže je snadné přizpůsobit vhodné množství vašim potřebám. Činnost topné fólie je založena na jevu elektrického odporu v téměř dokonale černém materiálu, v důsledku čehož se stává zdrojem dlouhých infračervených vln. Tento typ infračerveného záření má tu vlastnost, že působí na velké vzdálenosti a jemně ohřívá nejen samotný prostor, ale i předměty, které jsou v dosahu vlny. Po zapnutí topení se teplo dostaví rychleji než v případě vodního podlahového topení, které má větší setrvačnost. Ten se pak místo toho, aby s ohřátým vzduchem unikal, ve velké míře hromadí v podlaze, stěnách a předmětech a je absorbován lidmi.

Dlouhé infračervené vlny poskytují tolik tepla, že je to pro člověka vždy příjemné – bez rizika přehřátí. Jsou tvořeny supertenkou matricí uvnitř topné fólie ze směsi čistého uhlíku a grafitu. V závislosti na technologii výroby pokrývá matrice od 80 do téměř 99 % povrchu topné fólie, takže se zahřívá velmi rovnoměrně. Způsob spojování tenké, ale velmi pevné PET fólie nad a pod matricí určuje životnost tohoto zařízení. Dokud nebude mít kyslík přístup k uhlíkové matrici, bude topná fólie pracovat s konstantní účinností. Může to být dokonce 100 let nebo více!

Kde lze topnou folii instalovat?

Topná fólie pracuje při nízkých teplotách, takže je bezpečná pro podlahy z laminovaných nebo vinylových panelů a lze ji umístit přímo pod ni. Zajímavé je, že se dá použít i na stěny a stropy. Proto je možné optimálně vybrat umístění, díky kterému lze snadno dosáhnout požadované tepelné pohody v každém dostatečně izolovaném domě. Topná fólie nevyžaduje povinné kontroly a test účinnosti je rychlý a jednoduchý. Je možné, že v budoucnu bude možné účinnost topné fólie kontrolovat i na dálku, načtením parametrů z termostatu.

Poměrně nedávno byla vyvinuta technologie instalace topné fólie pod potěr – a je to u nás v Polsku, v Heat Decor! Otevírá se tak možnost instalace topné fólie pod jakoukoliv podlahovou úpravu vhodnou pro podlahové vytápění. Je vhodné pamatovat na výběr vhodné šířky topných fólií, které budou v konkrétní místnosti použity. To umožní maximální využití dostupného prostoru. Pomůže k tomu montážní plán vypracovaný designovým oddělením Heat Decor . Pokud chcete instalovat vytápění v jedné místnosti, můžete použít sadu připravenou k instalaci .

Topnou fólii však neinstalujeme přímo pod obklady, které vyžadují tvrdší podklad.

 

 

Co je topná rohož a kde ji lze nainstalovat?

Topná rohož se od topné fólie liší jak vzhledem, tak systémem ovládání, i když výsledný efekt je téměř stejný - teplo přenášené infračervenými vlnami. Rohož se skládá ze sklolaminátové síťoviny potažené topným kabelem o malé tloušťce (max. 3 mm). Hlavní rozdíl však spočívá ve způsobu instalace. Topnou rohož lze použít přímo pod keramické, kameninové nebo kamenné obklady.

V praxi je topná rohož topný kabel, který je odolný vůči provozu při teplotě, která se obvykle pohybuje kolem 70 stupňů Celsia, ale v určitých bodech může být mnohem vyšší. Proto má tento kabel u topných rohoží Heat Decor dvojitou teflonovou izolaci. Poté se z nich teplo přenesené na kachle uvolňuje v podobě infračervené vlny – stejně jako v kachlových kamnech. Je cítit na velkou vzdálenost, ale především dodává příjemný pocit tepla pod nohama. Může být podlaha příliš horká? Ne, protože systém topných rohoží je vždy instalován se snímačem teploty podlahy.

Topná rohož se nejčastěji používá v koupelnách nebo kuchyních, tedy tam, kde je na podlaze dlažba. Topné rohože jsou vhodné pro podlahové vytápění a vytvářejí akumulační topný systém na podlaze. Jedná se o velmi odolný systém, protože dráty, které se zahřívají na vysoké teploty, jsou pokryty již zmíněným teflonem, díky čemuž jsou odolné i proti velkým teplotním výkyvům.

Topnou rohož neinstalujeme přímo pod plovoucí podlahy, protože pracuje při příliš vysokých teplotách. Více o použití topné rohože se dočtete zde. 

 

Podlahové topné rohože nebo topné fólie?

Hodně záleží na tom, v jaké fázi výstavby nebo rekonstrukce se nacházíte. V novém domě v uzavřeném stavu pláště bude optimální topná fólie pod potěr. Pro dům s podlahami po tepelné modernizaci budou rohože pro podlahové vytápění optimální, pokud plánujete použití keramických, kamenných nebo kameninových obkladů. V obou případech při instalaci přímo pod panely nebo sendvičové desky označuje topnou fólii s tloušťkou přizpůsobenou podlaze. Pokud naopak uvažujete o instalaci topných systémů do stěn nebo stropů, volba musí padnout na topnou fólii. Podívejte se na prezentaci instalace pod panely .

Je na místě připomenout, že oba výše uvedené systémy vytápění jsou bezporuchové a zaručují schopnost efektivně a bezproblémově vytápět váš domov na mnoho let. Jejich instalace by neměla činit žádné problémy a jejich použití je mimořádně moderní a velmi pohodlné. Teplo jemně a rovnoměrně naplní celou místnost!

Je infračervené vytápění drahé?

Infratopení je elektrické vytápění, proto se vyplatí zaměřit se na jeho náklady. Ceny energií jsou stále vyšší než ceny surovin, jako je uhlí. To však není jediná proměnná, která by měla být brána v úvahu.

  • Náklady na elektrické vytápění lze výrazně snížit díky fotovoltaice.
  • Pak není problém omezené dostupnosti jednotlivých surovin.
  • Tento typ vytápění je mnohem zdravější než klasické vytápění.
  • Ceny uhlí porostou a ceny elektřiny se sníží, protože na nízkých cenách elektřiny závisí konkurenceschopnost každé ekonomiky.

Až se bude Česká Republika ekonomicky rozvíjet a všichni v to věříme, každý z nás bude těžit – z nižších cen elektřiny. Lidé používající trvalé elektrické vytápění budou klidně spát. A pohodlné! Bez nutnosti výměny vašeho topného systému po mnoho desetiletí. Kotel se musí časem vyměnit, tepelné čerpadlo vyměnit a topné rohože a fólie vydrží do konce 21. století a dál.

Ověřte si aktuální ceny topné folie a topné rohože .