Jaký výkon topné fólie zvolit podle typu podlahy?
Když už se rozhodneme pro infračervené podlahové vytápění, otázkou zůstává výběr výkonu na m2 topného systému. Jaký má být výkon topné folie pro laminátové plovoucí podlahy? Jaký pro vinylové podlahy? Co takhle jiná podlaha? Má typ podlahy vliv na výběr výkonu topné folie?
V nabídce máme standardní výkony 60 W/m2, 80 W/m2, 140 W/m2. Neliší se cenou, ale budou se lišit provozem. Který si vybrat? Na tyto otázky odpovídáme v článku níže.
4 jednoduchá pravidla, jak zvolit správný výkon infračervené topné folie
Je zřejmé, že se chceme dozvědět více o výběru vhodného výkonu infračervené topné folie pro různé typy podlahy . Chceme mít jistotu, že v domě bude dostatečně teplo, ale podlahy nebudou příliš teplé. Vyplatí se znát tato 4 jednoduchá pravidla, která vám poskytnou představu o tom, jaký výkon topné folie bude nejlepší:
- Typ podlahy nemá vliv na výkon topné folie
- Zateplení , resp. úroveň izolace má vliv na výkon topné folie. Nové domy postavené podle parametrů A0 jsou vždy vhodné pro instalaci topné folie o výkonu 80W/m2 . Výjimkou mohou být místnosti s velmi vysokými stropy.
- Povrch topné folie v poměru k užitné ploše místnosti neovlivňuje výkon topné folie, pokud je pokryto alespoň 80% +/- 5%. Pokud je plocha topné folie menší, může být nutné použít vyšší výkon, jak vyplývá z údajů o tepelné izolaci domu.
- Místo a způsob instalace také ovlivňuje výběr výkonu. Při instalaci do stěny a stropní instalaci se využívá vyššího výkonu než u podlahového vytápění.
Jak vidíme, bez ohledu na to, zda se na topné fólii bude nacházet:
- Laminátová plovoucí podlaha
- Vinylová podlaha
- Vrstvená dřevěná podlaha
- Potěr
Výběr výkonu topné folie záleží na stupni zateplení budovy , který definuje tepelně-technická norma
ČSN 73 0540-2:2012 a také záleží na ploše použité topné folie vzhledem na plochu místnosti (poměr topné plochy a celkové vytápěné plochy místnosti v m2 )
Jaký by měl být výkon topné folie pro různé typy budov na 1m2 plochy místnosti ?
- Pasivní dům - 60 W/m2
- Nový nízkoenergetický dům - 80W/m2
- Starší dům po termomodernizaci - 140W/m2
Výše uvedené hodnoty jsou samozřejmě přibližné, ale jsou to všeobecně akceptované předpoklady. Můžete tedy vidět, jak závisí výkon infračerveného vytápění na stupni tepelné modernizace. Z údajů také vyplývá, že investice do pasivních domů – i když je stále drahá – přinese dlouhodobou úsporu nákladů na vytápění a je to skvělý způsob, jak investovat peníze, které se v budoucnu vrátí v podobě nízkých měsíčních nákladů.
Co se stane, když vyberete nesprávný výkon topné fólie?
Jak jsme již uvedli, výkon topné folie se vybírá především z hlediska tepelné izolace objektu. Pokud je dům dobře zateplený, znamená to, že z něj uniká malé množství tepla – tehdy je správnou volbou topná folie s nižším výkonem . Pokud je naopak dům špatně zateplený , tak z něj uniká velké množství tepla a naše topná folie musí mít vyšší výkon , aby vyšší výhřevnost kompenzovala rychlost tepelných ztrát. To je to, co v praxi odlišuje topné fólie různých výkonů: rychlost ohřevu . V domě s nesprávně vypočítaným výkonem:
- Pokud bude výkon příliš malý vzhledem k potřebě tepla, bude nám chladno
- Pokud bude výkon topného systému příliš vysoký vzhledem k potřebě tepla budovy, systém bude často spínat vytápění na krátký časový úsek.
Nezapomínejme, že výběrem elektrického vytápění s infračervenými topnými fóliemi snižujeme množství tepla unikajícího z domu teplým vzduchem, neboť systém přímo ohřívá předměty v místnosti. To však neznamená, že netěsné spoje nebo tepelné mosty na stěnách nemají vliv na fungování systému.
Optimální výkon elektrického podlahového vytápění
Výkon elektrického infra vytápění má být přizpůsoben tepelné izolaci našeho domu a také kubatuře místností pokud některé mají výšku stropu nad 3 metry . Výkon vytápění ovlivňuje vnímanou tepelnou pohodu, ale nejen ji. O našem pohodlí rozhoduje i správně naprogramovaný termostat pro podlahové topení . Když máme neustále vysokou teplotu, sníží se vlhkost vzduchu a sníží se také náš pocit tepla. Když přizpůsobíme teplotu našemu dennímu režimu , vlhkost vzduchu zůstane na vyšší úrovni a ušetříme i na účtech ( optimální vlhkost vzduchu v obytné části domu je 40 až 60% ).
Výkon topné folie a rychlost ohřevu
Jak jsme již zmínili, výkon infra fólie úzce souvisí s rychlostí náběhu vytápění v místnosti. Je samozřejmé, že topná folie s nízkým výkonem, například 60 W/m2 , vyhřeje místnost za delší dobu než fólie s vyšším výkonem, například 140 W/m2 . Toto pravidlo platí pro všechny typy topných fólií Heat Decor, určených pro různé typy podlah.
Pokud nám tedy nezáleží na rychlém náběhu teploty v místnosti na požadovanou hodnotu, můžeme použít fólie s nižším výkonem . Pokud chceme, aby se místnost zahřála za krátký čas , pak musíme volit fólii s vyšším výkonem . Zároveň samozřejmě musíme počítat s tím, že použitím topné folie o vyšším výkonu bude dům potřebovat vyšší nominální hodnotu hlavního jističe.
Jaký výkon topné folie zvolit pod laminátové plovoucí podlahy?
Pokud plánujeme nahradit staré topení moderním infra topným systémem a máme v úmyslu na podlahu položit laminátové panely , doporučuje se zvolit topnou fólii HD-G . Je dostupná o výkonech:
- 80 W/m2
- 140 W/m2
Jaký výkon podlahového infratopení je vhodný pod vinylové podlahy SPC?
Vinylové podlahy si i na Slovensku získávají stále více zákazníků. Je toodolná podlaha, která spojuje odolnost s estetikou a snadnou instalací. Mnoho lidí, kteří se rozhodli mít vinylové panely, si však stěžuje nachladný pocit z těchto podlah. Je to způsobeno vyšší tepelnou kapacitou než mají laminátové plovoucí podlahy. Řešením jevytápění infra fóliemi, přesněji HD-PRO fóliemi. Jedná se o nejodolnější topnou fólii v nabídce Heat Decor.
Vinylové panely jsou velmi flexibilní, proto topná fólie a pod ní použitá podložka, musí být dostatečně tuhé, aby zajistily odolnost systému na úrovni „nainstalujte a zapomeňte“. Proto se doporučuje použít topnou fólii HD-PRO , která za svou tuhost vděčí tloušťce 0,5 mm. Topná fólie HD-PRO má zároveň největší plochu samotné topné matrice , čímž je ještě efektivnější a směle se můžeme rozhodnout pro nižší výkony.
Novinka od roku 2024 vybraní výrobci podlahových krytin poskytují plnou záruku na jejich produkty při použití topných fólií HEAT DECOR seznam výrobců naleznete zde
Jaký výkon topné folie je vhodný pod dlažbu?
Začít je třeba tím, že topné fólie se neinstalují přímo pod dlažbu . Pokud chceme, aby byla topná folie pod dlažbou , je to možné, ale jen tím způsobem, že ji nainstalujeme pod potěr. V ostatních případech se namísto topné fólie musí použít topná rohož HD-MAT . Tento druh rohože je v podstatě odporový topný kabel - uchycený na síťovině. Používá se v místnostech s hotovým potěrem, které jsou pravidelně vystaveny zvýšené vlhkosti, jako je koupelna, WC, prádelna, garáž nebo chodba.
Jaký je výkon topné rohože?
Výkon topné rohože je 150 W/m2 a její výhodou je i flexibilita . Rohož bude dobře fungovat s keramickými, gresovými nebo kamennými dlaždicemi . Potom topná rohož s podlahou vytváří akumulační topný systém – rohož nejprve ohřívá dlažbu, která následně sálá teplo do prostoru.
Shrnutí
Při výběru výkonu na metr čtvereční infračerveného topného systému se musíme řídit především izolací budovy . Výkon infračervené topné folie neovlivňuje typ podlahy, ale místo instalace – strop a stěny vyžadují vyšší výkon. Někoho však možná napadne, zda topná folie nepoškodí podlahu . Odpověď je ne, protože infračervený topný systém Heat Decor je přizpůsoben jakémukoli typu podlahy. Termostat pro elektrické podlahové vytápění má možnost nastavení maximální teploty podlahy a vždy se instaluje se snímačem teploty podlahy. Informace o maximální, povolené teplotě naleznete obvykle u výrobce podlahy. Například pro laminátové panely je maximální teplota obecně 28 °C.
Při rozhodování o topných fóliích je třeba dbát na jejich výkon z důvodu následných nákladů na používání infračerveného topného systému. Může se ukázat, že není třeba instalovat topnou fólii o výkonu 140 W/m2 a zbytečně platit za velký hlavní jistič. Proto je třeba výběr výkonu infračerveného vytápění přizpůsobit tepelně technickému projektu budovy, případně výsledku energetického auditu či posouzení úrovně izolace domu odborným projektantem.