Kolik cm zabere podlahové vytápění ? Porovnání systému.
Podlahové vytápění je v současnosti nejžádanějším zdrojem tepla, který se obvykle instaluje v novostavbách, ale také v domech po generální rekonstrukci. Rezignace z tradičních radiátorů ve prospěch plošného vytápění, jak se nazývá také podlahové vytápění, je způsobena komfortem a úsporou místa. Nepotřebujete ani žádné pantofle a nemáte studené nohy!
Když se však pustíme do rekonstrukce, vynořují se otázky: kolik cm zabere podlahové topení? Zvedne podlahy? Jaká je tloušťka podlahovky s vodním systémem a jaká je tloušťka systému s topnou fólií ? Jak dlouho trvá nahřívání? Pojďme si to rozebrat!
Kolik cm zabere podlahové topení? Lidé, kteří si prošli procesem výstavby domu, mohou být překvapeni, že někdo klade takové otázky. A přece majitelé již stojících domů, kteří se rozhodli vyměnit své staré radiátory za podlahové topení, berou otázku tloušťky svého příštího topného systému velmi vážně. Ve starších domech se může stát, že každý centimetr světlé výšky je důležitý . Chceme se vyhnout předělávání dveří, dodatečným nákladům, a tedy i otázce, zda se nám tam podlahovka vejde. Porovnání topných systémů podle toho, kolik cm podlahové vytápění zabírá, ukazuje, že v tomto případě záleží na typu vytápění:
- Vodní podlahovka v suchém systému bude zabírat cca 20-30 mm
- Tloušťka systému s topnými fóliemi v suchém systému je 6,78 mm
Jak vidíte, tloušťka topného systému závisí na samotném systému a způsobu jeho instalace . Výše uvedené údaje jsou uvedeny pro instalaci přímo pod plovoucí podlahu ( laminátové panely , vinylové panely, SPC). Tyto rozdíly v montáži pod potěrem (mokrý systém) budou vypadat trochu jinak.
Kolik cm zabere podlahové vytápění?
Než začneme psát o přesné tloušťce jednotlivých systémů podlahového vytápění, musíme vědět, co přesně musíme srovnávat:
- Vodní podlahovka v mokrém procesu
- Topné folie v mokrém procesu
- Vodní podlahovka v suchém procesu
- Podlahovka ve frézovaném systému
- Topné folie v suchém systému
Prakticky jsme jmenovali celý seznam z nejoblíbenějších a osvědčených řešení. Je také možné položit topné rohože (topné kabely) přímo pod dlažbu do lepidla, ale jsou tam jisté limity a nevýhody, jelikož se instalují pouze na hotový potěr přímo pod dlažbu.
Vodní podlahovka v mokrém procesu
Vodní podlahové vytápění v mokrém procesu není nic jiného než vytápění pod potěrem . Trubky, ve kterých bude proudit ohřátá kapalina, jsou položeny na podlaze a nad nimi je potěr. Kolik cm výšky potom zabere vodní podlahovka? Je to cca 15 mm, v závislosti na způsobu instalace (klipy, systémové desky) – mluvíme zde o tloušťce samotného topného systému, nikoli potěru. V případě ohřevu vody hodně závisí na dovednosti samotného instalatéra . Nejlepší teplovodivý potěr je anhydritový potěr, který se používá v suchých místnostech. V koupelnách zásadně používáme cementový potěr.
Topné folie v mokrém procesu
Co jsou infračervené topné folie, asi nemusíme nikomu vysvětlovat. Pro pořádek však napíšeme, že jde o nový typ podlahového vytápění, u kterého je zdrojem tepla topná fólie, přesněji uhlíková matrice , ve které se 100% elektřiny přemění na dlouhé infračervené vlny. Infračervené vlny pak zvyšují tepelnou energii všech pevných předmětů v jejich dosahu. Infračervené vlny se přirozeně vyskytují ve slunečním světle a zahřívají nás, například v zimě na lyžařském svahu za bezoblačného dne – vzduch je chladný, ale nám je teplo.
Topné fólie lze instalovat pod jakýkoli typ podlahy vhodné pro podlahové vytápění i jako vytápění potěrem. Tento systém je akumulační a umožňuje největší volnost při výběru povrchové úpravy podlahy: mikrocement, pryskyřice, terakota, plovoucí podlaha, vinyl nebo SPC. Jakou výšku má tedy podlahové topení s topnými fóliemi pod potěrem? Je to přesně 2,336 mm (pro topnou fólii HD-EPL ). V tomto případě však nepřipočítáváme ani tloušťku potěru. U tohoto typu instalace se z potěru stává akumulační zdroj tepla, který dlouhodobě předává teplo do okolí.
Výhodou topných fólií je rychlost ohřevu a rovnoměrné rozložení tepla , což v případě vodních podlahových systémů není možné v takovém rozsahu. Vzhledem k téměř iluzorní tloušťce topné folie pod potěrem nemá tento systém na trhu obdoby.
Tloušťka podlahového vytápění v mokrém procesu
Stručně řečeno, tloušťka topného systému instalovaného mokrým procesem bude:
- Vodní podlahovka cca 15 mm
- Topné folie 2,336 mm
K tomu je třeba připočítat tloušťku potěru, která je zpravidla minimálně 5 cm (anhydrit) a 6 cm (cement). Systém vodního podlahového vytápění je zcela ponořen do potěru a nepřidává mu na výšce. Pro posouzení, kolik cm nám podlaha zabere, bude tedy rozhodující tloušťka potěru.
Tloušťka podlahového vytápění pod plovoucí podlahou nebo vrstvenou dřevěnou podlahou
Sumarizace tloušťek dle typu vrchní krytiny
- Vodní podlahovka v suchém systému 20-30 mm
- Vodní podlahovka frézovaná – 0 mm
- Topná folie pod plovoucí podlahou – 6,74 mm
- Topná folie pod vinylem, SPC podlahami nebo vrstvenou dřevěnou podlahou 6,7 mm
Paroizolační fólie – co to je a proč je důležitá?
Na tloušťku systému podlahového vytápění ovlivňuje mimo jiné paroizolační fólie, která se v závislosti na řešení používá v jedné nebo dvou vrstvách. Tloušťka jedné vrstvy je 0,2 mm. Paroizolační fólie zajišťuje izolaci proti vlhkosti , stabilní provoz systému a správnou distribuci tepla pod plovoucí podlahou. Je zároveň vrstvou, která umožňuje podlaze bez odporu expandovat do stran.
V případě topných fólií v mokrém procesu, tedy pod potěr, se používá o něco hrubší parotěsná fólie, která má tloušťku 0,3 mm nebo 0,5 mm . Důležité je, že ne každá paroizolační fólie je vhodná pro podlahové topení. Je proto třeba dbát na to, aby výrobce dané fólie garantoval její použití se zdrojem tepla.
Heat Decor má ve svém sortimentu dedikované paroizolační fólie , které naleznete v e-shopu zde:
Podlahová izolace – izolační podložka
Samotná izolační podložka má největší vliv na celkovou výšku topného systému. Vedle toho zajišťuje, že teplo jde primárně do interiéru místnosti a tím pádem ovlivňuje ekonomický a úsporný provoz. Standardní tloušťka XPS izolační podložky je 5-6 mm.
Před pokládkou topného systému pod potěr se na podlahu ukládají styrodurové izolační desky nebo podlahový tvrzený polystyren. V případě topných fólií v suchém procesu je tepelná izolace trvalým prvkem tohoto systému. Izolační podložka HD-XPS300 ( pro laminátové podlahy a masiv.parkety )nebo HD-XPS700 ( pro vinylové podlahy )5mm se umisťuje přímo pod topnou fólii a vrchní podlahovou krytinu.
Shrnutí
Jak jsme si ukázali v textu výše, lze předpokládat kolik cm zabere podlahová krytina a tak naplánovat výslednou výšku podlahy. Třeba si však uvědomit, že každý případ je jiný a hodně závisí na samotném instalačním technikovi a jeho dovednostem při montáži daného systému, respektive i na konkrétně zvolené instalační sadě . Pokud rekonstruujeme již postavený dům, tak při rozhodování o použití podlahového vytápění je třeba myslet na to, že investice do pohodlí může zvednout finální výšku podlahy . Jsou domy, kde má úbytek i 2 cm velký význam. Tloušťka systému s topnou fólií je jen cca 6,74 mm, což může výrazně pomoci s úsporou světlé výšky. Rovnoměrná distribuce pocitové teploty na podlaze je také značným plusem.