Infrapanel – spotřeba el.energie, měsíční náklady

Infrapanel – spotřeba energie měsíční náklady

Víte, jaká je spotřeba infrazářiče, jeho měsíční náklady a zda poskytuje dostatek tepla? Provádíme kontrolu. V roce 2022 může být topná sezóna zpřísněná kvůli snižujícímu se přístupu k fosilním palivům a jejich rostoucím cenám. Když potřebuje kotel na pelety, uhlí nebo plynový sporák alternativu, stále více z nás zvažuje pořízení elektrických infrazářičů. Vzhledem k zájmu o tato zařízení se stále častěji objevují otázky, kolik elektrické energie spotřebuje elektrický ohřívač a jaké jsou měsíční náklady na vytápění?

Infrazářič používáme , když potřebujeme rychle a s co nejnižšími náklady vytopit místnost elektřinou, bez zásahu do elektroinstalace. Důležité: jeho princip fungování je jiný než u radiátoru! Máme tak větší volnost při instalaci a můžeme jej zavěsit na zeď od okna i od stropu. Může stát i na kolečkách. Nakonec stačí ohřívač zapojit do zásuvky, nastavit termoregulátor a je to.

 

Infrazářič - výkon zařízení

Příkon infračerveného elektrického ohřívače závisí na výkonu vámi zvoleného zařízení. Nejoblíbenější radiátory na trhu mají výkon:

  • 400 W – pro místnosti do 8 m2
  • 700 W – pro místnosti do 14 m2
  • 1000 W – pro místnosti do 20 m2

Výše uvedená plocha platí pro standardní místnosti s výškou do 2,5 m. V případě vyšších místností může být nutné použít radiátor s vyšším výkonem nebo dva a více radiátorů.

Důležité: při instalaci více radiátorů v místnosti se vyplatí jejich propojení s běžným externím termoregulátorem, a proto volte radiátory bez zabudovaného termoregulátoru.

Infrazářič - náklady na vytápění a jak je snížit

Náklady na vytápění infrazářičem ovlivňují :

  • zateplení budovy – čím kvalitnější izolace, tím nižší budou náklady na vytápění
  • stavební truhlářství - čím kvalitnější okna, tím méně utratíme za vytápění
  • maximální teplota - nastavení nižší provozní teploty zařízení a také nižší cílové pokojové teploty způsobí, že bude spotřebovávat méně elektřiny
  • umístění zařízení - o tom píšeme v článku citovaném na začátku

Proto můžeme výrazně snížit náklady na vytápění radiátorem zlepšením izolace místností. 

Infrazářič – spotřeba el

Infrazářiče s kovovým pláštěm , které jsou v Polsku nejčastěji nakupovanými topnými panely, mají různý příkon. Nejběžnější modely mají výkon 400 W, 700 W a 1000 W. Existují i ​​radiátory se středním výkonem, např. 450 W nebo 500 W, ale ty jsou mnohem méně oblíbené. Níže uvedená tabulka obsahuje průměrnou roční a měsíční spotřebu energie potřebnou k vytápění místností o ploše 25, 10 a 8 m 2 .

 

WT2023 – EUco = 67,11 kWh/(rok*m2)

 

Velikost místnosti Roční spotřeba energie dle WT  2023 Měsíční spotřeba energie dle WT 2023     
m2 [kWh/rok] [kWh/rok]  
8 536,88 317,12  
10 671,1 396,4  
25 1677,75 991  

Měsíční a roční náklady na vytápění infrazářičem

Výše uvedená tabulka obsahuje dvě normy zateplení budov – starší normu WT 2023. Zajišťujeme spotřebu elektrické energie infrazářičů , které vytápí místnosti o ploše 8, 10 a 25 m 2 .

Hodnoty pro každou normu jsou různé a ukazují, jaký vliv bude mít tepelná izolace budovy na spotřebu infrazářiče . Pro vytápění místnosti o ploše 8 m 2  v budově se standardem WT2017 je potřeba spotřebovat 44,74 kWh měsíčně , zatímco u standardu WT2021 to bude pouze 26,43 kWh . Měsíční rozdíl je 18,31 kWh a kolik nás to bude stát?

Za předpokladu, že cena elektřiny je 5 Kč /kWh , bude rozdíl za měsíc pouze pro jeden malý pokoj menší než 95 Kč . Možná se to nezdá mnoho, ale pokud sečteme rozdíl od zbývajících místností, úspora bude výraznější .

Sečtením úspor ve všech třech pokojích dostaneme částku 640 Kč měsíčně. Roční úspora bude činit cca 6 000 Kč , což je významná částka. Podrobné výpočty nákladů na vytápění místnosti elektřinou jsou uvedeny v orientační tabulce níže.

Velikost místnosti (m2) Náklady na roční spotřebu energie podle WT 2023 (Kč) Měsíční náklady na spotřebu energie podle WT 2023 (Kč)
8 1700 238
10 2000 305
25 5500 760

Spotřeba elektřiny na vytápění místnosti  v místnosti 10 m 2 v budově ve standardu WT 2023 bude necelých 400 kWh za rok a bude nás stát cca 2000 Kč za rok s cenou elektřiny 5 Kč/kWh.

Kalkulace je pro každý dům je vždy rozdílná v závislosti na užívaní budovy a délce zimní sezóny pro ohřev.

Mohou infrazářiče přetížit elektrický systém?

Přestože většina lidí používá elektrická topidla jako doplňkový zdroj tepla k vytápění jedné místnosti, nic nebrání elektrickým infrazářičům vytopit celý dům . Majitelé domů se k tomuto kroku rozhodnou kvůli flexibilitě a jednoduchosti instalace radiátorů .

Při rozhodování o doplňkovém elektrickém vytápění ve stávající budově musíte pamatovat na vhodné rozdělení výkonu v domě. Příkon pro většinu rodinných domů je 6-7 kW. To může pokrýt naši dodatečnou poptávku po elektřině. Pokud však nakupujeme více elektrických topných zařízení, může být nutné požádat elektrárnu o navýšení alokace, aby nedošlo k přetížení sítě a dočasným výpadkům proudu. Vyplatí se na to myslet předem, ověřit si, kolik elektřiny jsme spotřebovali o rok dříve, jakou máme alokaci a jaké máme rezervy.

Jaký radiátor si mám vybrat?

Musíte vědět, že správný výběr výkonu je klíčovým prvkem , který ovlivňuje nejen komfort vytápění , ale také výši účtů za elektřinu . Výkon radiátoru by měl být přizpůsoben velikosti a objemu místnosti.

Existují však případy, kdy bude vhodné použít dva radiátory v jedné místnosti . Máme-li vytápět místnost 20 m 2 , je lepší koupit tři radiátory po 400 W místo jednoho radiátoru o výkonu 1000 W. Toto řešení umožní rychlejší vytopení místnosti . Musíme pamatovat na to, že elektrický infrazářič je systém bodového vytápění - na rozdíl od topné fólie . Pro zachování vysokého tepelného komfortu je rozumné použít větší počet radiátorů s nižším výkonem.

Rozdílů mezi topnými fóliemi a radiátory je však více. Jedna z nich se týká infračervené vlnové délky , která je ve fólii delší, což z ní činí ekonomičtější řešení. U radiátoru musí být jasně řečeno, že je kratší. Na samotnou tepelnou pohodu to má však zanedbatelný vliv .

Infrazářič je zařízení, které svou konstrukcí a maximální teplotou generuje infračervené záření s o něco nižší vlnovou délkou než topné fólie. S těmito znalostmi můžete ušetřit náklady na vytápění . Je lepší nastavit nižší maximální teplotu elektrického ohřívače na termoregulátoru a vytápět místnost delší dobu, než krátkodobě vytápět vysokou teplotou.

Snížení teploty infra panelu na 65⁰C bude mít za následek skutečné snížení spotřeby elektřiny a v důsledku toho i nižší účet za elektřinu – asi o 650 Kč měsíčně.

Příkon infrazářiče a měsíční náklady - shrnutí

Infrazářiče se stále častěji používají jako alternativa ke standardním radiátorům a topným systémům . Jak ukazují naše výpočty, vytápění infrazářičem nemusí nutně znamenat snížení vašeho domácího rozpočtu.

Infrazářič je zařízení , které lze použít jak jako doplňkový zdroj vytápění , tak i jako hlavní . Jednoduchost tohoto designu nutí mnoho lidí zvolit toto řešení. Existuje mnoho důvodů, ale většina kupujících zmiňuje touhu chránit se v případě nedostatku přístupu k hlavnímu zdroji tepla . A není se čemu divit, protože už dlouhou dobu všude slýcháme varování o nedostatku uhlí a plynu. Pokud má někdo infrazářič, má jistotu, že mu v zimě nedojde teplo. Podívejte se na aktuální nabídku infra panelů v našem internetovém obchodě .