Změny klimatu, kterých jsme svědky, stále více utvářejí obraz moderního světa. Stále více jsme ochotni věnovat pozornost ekologii, protože chceme, aby naše okolí bylo čisté a zdravé – to se stává obecně uznávanou prioritou a pohání technologické změny. Slogan Heat Decor „Změníme budoucnost na zelenou“ je výsledkem naší vize vyvíjet pouze řešení, která minimalizují negativní dopad člověka na životní prostředí – proto vyrábíme bezemisní a bezúdržbové vytápění, které nevyžadují výměnu po velmi dlouhou dobu. Pokud chceme, aby se tato vize zhmotnila, musíme nyní změnit své zvyky a očekávání.
Obracíme budoucnost na zelenou – to je náš slogan, ale může být budoucnost zelená? Co v tomto kontextu znamená zelená? A nakonec – proč bychom měli měnit budoucnost místo toho, abychom si užívali toho, co máme teď?
Na výše uvedené otázky neexistuje jediná odpověď. Můžeme se však zkusit zamyslet nad myšlenkou, která stojí za společnostmi, jako je Heat Decor. co je za tím?
- Životu vstřícná budoucnost musí být zelená, protože právě v podmínkách zelené biodiverzity vznikl každý nám známý druh, vzkvétala naše civilizace a kultura, a to jsou také nezbytné podmínky pro budoucí rozvoj, stabilitu zemědělství a zdraví společnosti. .
- Zelená znamená široce chápanou ekologii, která nám umožňuje předvídat vliv člověka na životní prostředí.
- Změna vyplývá z vědomí, že technologická řešení, která pro nás byla dobrá před desítkami let, jako jsou kotle na tuhá paliva a kotle, dnes již nejsou přínosná. Je potřeba opustit nabyté návyky a otevřít se novým řešením.
Od počátku průmyslové revoluce – před více než 200 lety – nám fosilní paliva dodávala energii a teplo , což zajistilo neuvěřitelný civilizační skok. Dnes žijeme na prahu klimatické technologické revoluce , kdy jsou nové zdroje energie navrhovány s využitím znalostí o jejich dopadu na životní prostředí. Snížení emisí Co 2 je ambiciózní cíl, ale v našem dosahu. A to není jediný cíl! Snížení spotřeby materiálů , jejich opětovné použití, minimalizace nákladů na dopravu , výměnu a opravy – to také omezuje vliv člověka na přírodu.
Jak uděláme budoucnost zelenou?
Jedná se o správně položenou otázku, na kterou lze celkem snadno najít odpověď. Technologický pokrok na jedné straně způsobil cyklus oteplování planety, ale také nám dává nástroje, jak změnit náš dopad na životní prostředí. Své okolí můžeme začít měnit sami – například výběrem výrobků, které méně zatěžují dopravu a déle nám slouží, i výměnou zdrojů tepla za méně emisní.
Někdo může namítnout, že změna klimatu není nutně způsobena lidskou činností. Nárůst oxidu uhličitého v atmosféře však jednoznačně souvisí s počátkem průmyslové revoluce v 19. století a dnes se na tom vědci shodují. Víme to díky studiím ledu na pólech. Dokonce víme, jaké bylo složení zemské atmosféry v předchozích dobách.
Zaměřujeme se na oxid uhličitý , protože účinky jeho nárůstu v atmosféře ovlivňují a ovlivní všechny lidi na Zemi. Je pravda, že tento dopad nebude pro všechny katastrofální, protože existují i země, které v důsledku oteplování počítají se zisky – například větší dostupností ložisek na severu a severních vodních cestách. Jsou to však velmi krátkozraké zisky a my už to víme.
Věnujme pozornost tomu, kolik energie bychom mohli ušetřit, kdybychom jen trochu změnili své návyky. Výměna staré elektroniky a domácích spotřebičů přinese výrazné úspory elektrické energie. Co ještě můžeme udělat?
Klimatická technologická revoluce
Zlepšení technologie získávání elektřiny ze slunečního záření je jednou z odpovědí na současné výzvy naší civilizace. Investice do fotovoltaiky je nejčastěji diktována touhou ušetřit na účtech za elektřinu , ale doprovázejí je také ekologické ohledy. Kombinace těchto dvou prvků dává každému člověku docela dobrou zbraň v boji za čistý vzduch a životní prostředí do budoucna.
Klimatická technologická revoluce nevyplývá ani tak z nových vynálezů, ale z nových potřeb. Fotovoltaický efekt byl pozorován a zkoumán v 19. století (!!) a již v 80. letech se stala populární malá elektronická zařízení poháněná vestavěnými fotovoltaickými panely (např. solární kalkulačka). To není nic nového. Potřeba čisté energie a zlepšení výroby FV panelů je novinkou. Totéž platí pro elektromotory, baterie a větrné elektrárny – to samy o sobě nejsou nic nového. Nikdy ale nebyly vyvinuty tak rychle jako dnes a můžeme si být jisti, že tento trend bude pokračovat.
Přestože před rokem mnoho odborníků oznámilo blížící se smrt fotovoltaického průmyslu v Polsku kvůli zavedení systému čistého účtování, ukazuje se, že k ničemu takovému nedošlo. O tomto tématu jsme psali v textu " Net billing - jak vypočítat ziskovost fotovoltaiky ". Historie pokračuje a zelená technologická revoluce nabírá na síle.
Vyplatí se investovat do fotovoltaiky?
V právě citovaném textu jsme v číslech ukázali, že čistá fakturace nezměnila perspektivu ziskovosti fotovoltaiky. Pokud uvažujeme o budoucnosti po roce, je fotovoltaika vhodnou investicí. Nižší účty, větší nezávislost – to je něco, za co se vyplatí utrácet peníze.
Trh fotovoltaických instalátorů je také čím dál vyzrálejší a po období, kdy se stovky firem hnaly za zlatým rounem solární energie, což nebylo nutně doprovázeno kompetencemi, můžeme nyní snáze identifikovat ty, kteří nabízejí služby, které jsou opravdu stojí za cenu. Panely instalované na střeše nebudou hořet, pokud zvolíme firmu, která má za sebou stovky podobných investic. Kromě kvality samotných fotovoltaických panelů je velmi důležitá kvalita jejich instalace.
Fotovoltaika – co stojí za to vědět
Předpokládejme, že bydlíme v domě o ploše 150 m 2 , který je postaven podle standardu WT2021. Jaký výkon je potřeba fotovoltaické instalace k vyrovnání spotřeby elektrické energie elektrického vytápění formou systému s topnými fóliemi?
Podle našeho kalkulátoru by instalace neměla mít méně než 2,8125 kWp. Průměrný polský dům potřebuje instalaci přibližně 8 kWp. Sami se můžete rozhodnout, zda je to hodně nebo málo.
Stojí za to vědět, že na investice do fotovoltaiky můžete získat finanční prostředky. Existuje až 7 programů, které můžete použít:
Jedná se o celostátní programy, ale každé vojvodství, a dokonce i komuna nebo oblast, má také své vlastní menší programy financování. Proto se vyplatí vyhledat si o nich informace ve vašem městě.
Snížení emisí CO 2
Měníme budoucnost na zelenou, ale co víme o současných emisích oxidu uhličitého? Čísla zde jsou absolutní. Spálením 1 tuny uhlí se uvolní až 2,86 tuny CO 2 . Přitom jeden strom absorbuje v průměru 6-7 kg CO 2 ročně . To znamená, že náš domácí smrk bude „spotřebovávat“ následky spalování tuny uhlí po dobu... 408 až 476 let! Poté se hladina vyrovná. Smrky bohužel tak dlouho nerostou.
Lidé, kteří mají dům vytápěný uhlím, dobře vědí, že během topné sezóny spotřebují ne jednu tunu, ale 3-4 tuny uhlí. Kromě samotného oxidu uhličitého se do ovzduší dostávají také sloučeniny síry a prach. Přemýšleli jste někdy, odkud se v zimě bere ten nečistý vzduch? I proto budou jen během topné sezóny emise oxidu uhličitého z každého domovního komína činit přes 11 tun!
O něco lepší výsledky má spalování plynu, které se stalo populárním v Polsku a dalších evropských zemích. Spálením 1 m 3 plynu se uvolní 1,96 kg CO 2 . Ročně průměrný rodinný dům spotřebuje 2 600 m 3 . To odpovídá 5 tunám emisí CO 2 ročně. Ke kompenzaci těchto emisí bude současně potřeba 714 až 833 smrků. Domácí zahrada jich tolik nepojme.
Z nejoblíbenějších paliv máme stále pelety. Říká se, že pelety mají nulové emise CO 2 , protože proces spalování produkuje tolik oxidu uhličitého jako dřevo, ze kterého byly vyrobeny. To by platilo, kdyby množství dřeva na světě bylo konstantní. Atmosféra je společná všem zemím světa a stromů globálně neustále ubývá a globální oteplování tento proces ještě umocní. Spálením více stromů, než vyroste nových stromů, získáme v případě pelet pozitivní emise oxidu uhličitého. V praxi se při spalování 1 tuny tohoto paliva uvolní 11 kg CO 2 . Na jednu topnou sezónu – od října do března – potřebuje průměrný dům 3,5 – 4 tuny pelet, což odpovídá 44 kg emisí oxidu uhličitého. Šest až sedm smrků toto množství za rok pohltí.
Elektrické vytápění - emise CO 2
Kolik CO2 se uvolňuje při elektrickém vytápění topnými fóliemi? Z pohledu rezidenta je to přesně nula, tedy nic. Infračerveně vytápěný dům nemá komín, takže ve skutečnosti nevypouští žádné látky. Jak je tohle možné? To se dozvíte z našeho textu " Jak vytápět bezemisní dům ".
Elektrický ohřev samozřejmě emituje malé množství CO 2 . Z pohledu výroby elektřiny 1 kWh elektřiny vyrobené v Polsku emitovalo 657,1 gramů oxidu uhličitého. Vytápění domu o ploše 150 m 2 vytápěného infra fóliemi spotřebuje 2 250 kWh. To znamená roční emise 1,5 tuny CO 2 . Toto číslo je impozantní, ale ve srovnání se spalováním uhlí nebo plynu v domácím kotli - je to docela dobrý výsledek.
Připomeňme také, že cílem Polska je úplné odstranění uhelných elektráren ve prospěch jaderné a obnovitelné energie, což v budoucnu (změněno na zelenou) tyto emise výrazně sníží a nakonec bude nulové. A systém s topnými fóliemi bude stále stejně účinný.
Už desítky let děti odmala kreslí domečky s obligátním komínem na střeše. Dnes už komín na střeše není symbolem tepla domova. Každý komín přispívá ke společnému problému nás všech. Na druhou stranu tím, že se komína vzdáme, ušetříme na jeho stavbě a údržbě! Změna budoucnosti na zelenou znamená také úsporu peněz.
Vyplatí se investovat do elektrického vytápění?
Jakmile máme vlastní zdroj elektřiny, vlastní spotřeba se stává klíčovou. Řešení na úrovni Evropské unie mají za cíl zajistit, aby co nejvíce elektřiny bylo vyrobeno lokálně – a spotřebováno lokálně, nejlépe přímo v místě její výroby. Energetický systém není určen k ukládání energie, protože to není jeho technologický účel. Mezinárodní propojení v energetické síti a společný energetický trh mají usnadnit vyrovnávání energetických deficitů a přebytků na jednotlivých místech.
Důležitým prvkem vlastní spotřeby elektřiny je elektrické vytápění, které se stane nejpreferovanějším řešením v zemích Evropské unie a Schengenu - ve všech zemích zaznamenalo rostoucí trend a v některých zemích již tvoří většinu.
Elektrické vytápění – co se vyplatí vědět
V současné době máme při výběru moderního elektrického vytápění tyto možnosti:
- Tepelná čerpadla – specializované řešení před patnácti lety, dnes široce známé, které se proslavilo díky koeficientu COP typickému pro tepelná čerpadla. Hovorově se COP tepelného čerpadla chápe jako získání x krát více tepelné energie, než je vynaložená elektrická energie. Ve skutečnosti je účinnost tepelného čerpadla závislá na teplotě zdroje, ze kterého čerpá teplo, a jeho COP je tedy proměnná.
- Elektrické ohřívače - mají mnoho druhů a jsou nejčastěji vnímány prizmatem jejich výkonu (aby byly dostatečně velké) a jako přídavná topná zařízení. V této skupině výrobků, tzv „infrazářiče“, nazývané také topné panely, které s polovičním výkonem topí stejně efektivně jako konvektory a spotřebují méně energie.
- Topné kabely - řešení s dlouholetou tradicí, v posledních letech výrazně vylepšené z hlediska jednoduchosti instalace (jsou dostupné ve formě topných rohoží, na kterých je kabel již položen ve správných vzdálenostech a nevyžaduje řezání) a v z hlediska kvality (kabely a rohože se objevily vytápění s dvojitou teflonovou izolací). Topný kabel však spotřebuje poměrně hodně elektřiny, protože se musí zahřát na mnohem vyšší teplotu, než je v místnosti žádoucí. Z tohoto důvodu je její použití omezené – prakticky pouze při instalaci přímo pod dlažbu.
- Topné fólie - nejnovější technologie v tomto žebříčku a účinnější než topné kabely. Topné fólie spotřebují v závislosti na místě použití až o 30 % méně elektřiny než topný kabel, protože díky tomu, že mají největší topnou plochu mezi topnými zařízeními, pracují při teplotách jen o pár stupňů vyšších než je požadovaná teplota v pokoji. Topné fólie jsou také všestranným řešením: instalují se přímo pod podlahy z panelů a sendvičových desek, pod potěr, do stěn, stropů, pod zrcadla a dokonce i do stěn vozidel, jako jsou obytné vozy, do zeleniny nebo do nábytku. jako jsou hnětací stoly. Jejich nevýhoda: toto řešení zatím není pro každého. Systém topných fólií je instalován v nových domech a po tepelné modernizaci. U starších domů byste měli nejprve investovat do izolace.
Srovnání topných fólií a topných rohoží a diskuzi o rozdílech mezi nimi najdete v článku " Fólie nebo topná rohož? Klíčové rozdíly a srovnání .
Výčet vlastností topných fólií a tepelných čerpadel naleznete v článku: " Jaký typ vytápění - topná fólie nebo tepelné čerpadlo?" ".
Co se změní výměnou zdroje vytápění?
Průmysl, zemědělství a doprava jsou obrovskými zdroji oxidu uhličitého. Jeden let z Varšavy na dovolenou v Egyptě s přistáním v Káhiře je 215 kg CO 2 na osobu, tedy celé letadlo s 250 lidmi na palubě je téměř 54 tun CO 2 - téměř 5x více než jeden dům s uhlím výše zmíněná kamna budou vyzařovat po celý rok. Množství emisí CO 2 při jednotlivých letech můžeme kontrolovat např. v emisním kalkulátoru pro lety letadla . Takže možná by bylo lepší nejprve uzemnit letadla a pak přejít na trápení s výměnou topení? Jde o to, že jen v Polsku bylo v roce 2022 podle údajů CEEB v provozu 2 600 000 domácích kamen na uhlí – což znamená roční emise rovnající se přibližně 530 000 letům do Káhiry. Obrovské množství. S jeho snižováním bychom neměli otálet. Modernizace vytápění znamená i větší energetickou nezávislost naší země a jednotlivých domácností.
Je před námi spousta práce, která inspiruje technologický vývoj. Je co měnit. Měníme budoucnost na zelenou!