Infračervený topný panel nebo konvekční vytápění?

Infračervený topný panel nebo konvekční vytápění

 

Které elektrické vytápění je nejúčinnější a nejbezpečnější? Pokud právě modernizujete systém vytápění za účelem zvýšení tepelné pohody a přemýšlíte, jak snížit účty za elektřinu, čtěte dále! Určitě vás bude zajímat téma elektrického vytápění. Co si tedy vybrat: tzv „infrapanely“ nebo konvekční vytápění, pomocí dlouho známého řešení jako je konvektor? Je topný panel ekonomický? Pojďme zkontrolovat!

Následující text se týká především domů, bytů a nebytových prostor s omezenou modernizací, kdy výměna vytápění musí být co nejjednodušší. 

Co je to konvekční vytápění?

Konvekční vytápění využívá radiátory se speciální konstrukcí, které nasávají studený vzduch zespodu a ohřátý vzduch odvádějí shora. Může to být topidlo na vodní pohon - radiátor - nebo elektrický konvektor. Běžně známé ústřední vytápění je konvekční vytápění. Radiátory napájené tepelným čerpadlem jsou také konvekční vytápění.

Jak funguje konvektor?

U elektrických konvektorových ohřívačů vzduch prochází speciálním ohřívačem. Ohřívač konvektoru je vybaven výměníkem tepla, který je obvykle vyroben z měděných trubek pokrytých měděným nebo hliníkovým plechem. Vypadá to jako velmi jednoduchá forma vytápění a také je. Takové konvekční vytápění však bohužel není bez nevýhod:

  • Topidlo konvektoru „vrhá“ teplý vzduch nahoru. Je lehčí, takže směřuje nahoru a – bohužel – právě zde akumuluje nejvíce tepla. Než se místnost dostatečně vytopí a pocítíme to při sezení blíže k podlaze, musí se vyprodukovat velké množství teplého vzduchu a to někdy trvá velmi dlouho.
  • Jak vzduch uniká nahoru, létají s ním prachové částice a roztoči, které pak dýcháme. Zdravý člověk si této nepříjemnosti zpočátku nemusí všimnout, ale alergici rozhodně ano. Kromě toho prachové částice létají přímo kolem ohřívače, který je zahřátý na velmi vysokou teplotu, a spálí se. V důsledku toho vznikají nové chemické sloučeniny, které mohou dráždit sliznici dýchacích cest i u lidí bez alergie.
  • Místnost se vytopí dlouho, ale po vypnutí topení se celkem rychle ochladí, protože většina tepla se akumuluje ve vzduchu, který případnými netěsnostmi nejrychleji uniká z místnosti.

Radiátory tohoto typu jsou levné na nákup, ale ne nutně levné na použití. Jak s tím souvisí infračervené topné panely?

Co je infračervené vytápění?

Takzvaný „infračervený ohřev“ je proces, při kterém se zahřátý materiál se speciálními fyzikálními vlastnostmi stává zdrojem infračervených vln, které působí na velkou vzdálenost. Když infračervené vlny dopadnou na pevné těleso, jako je naše kůže, přemění se zpět na tepelnou energii. Jsou způsobem, jak přenášet teplo bez vzduchu. Díky nim se k nám teplo dostává ze Slunce a je cítit i za chladného dne a cestuje prostorem naplněným vakuem.

Prvním široce známým infratopením byla kachlová kamna. Tuto funkci dnes plní různá elektrická zařízení: topné fólie umístěné pod podlahovými panely, které mají vlastnosti podobné dlaždicím, topné rohože pod dlaždice a topné panely.

Důležité je, že infrapanel nám téměř okamžitě po zapnutí poskytne pocit tepla a funguje na dálku. Jeden topný panel pokryje místnost o ploše 6 až 20 m 2 a objemu 15 až 50 m 3 . Má některé velmi důležité výhody:

  • Teplo produkované topnými panely absorbuje a následně uvolňuje nábytek, stěny, různé předměty a dokonce i lidé. Díky tomu se bude prostor nejen rychleji vyhřívat, ale i mnohem pomaleji ochlazovat, a to i po vypnutí panelu.
  • Infrapanel nezpůsobuje pohyb vzduchu, takže do prostoru, ve kterém dýcháme, nezačne létat prach a roztoči. To je důležité pro zdraví každého a především pro pohodlí alergiků.

Infračervené topné panely se dodávají v různých velikostech a lze je velmi snadno přizpůsobit velikosti místnosti. Mohou být hlavní i doplňkovou formou vytápění v domě.

Více o nejlepších místech pro instalaci topného panelu jsme psali v článku: " Topný panel - kam jej nainstalovat? Příklady ".

Konvektor nebo topný panel – co je výhodnější?

Detailní srovnání zpočátku naznačuje, že topné panely jsou lepší a efektivnější forma vytápění. Vyplatí se také věnovat pozornost nákladům, abyste se nakonec mohli rozhodnout, která z těchto metod bude pro jednotlivé domy vhodnější.

Náklady na spotřebu elektřiny na kilowatthodinu jsou v obou případech podobné. Nejčastěji jsou však konvekční ohřívače k ​​dostání s výkonem 2000 W, který generuje vyšší příkon než i velký topný panel o výkonu 1000 W, který je schopen vytopit dvacetimetrovou místnost. Existuje několik důležitých proměnných:

  • Konvekční ohřívač vyhřívá místnost déle, ale při vypnutém topení rychleji ochlazuje. Jeho provozní doba musí být většinou delší, aby bylo v domě příjemně teplo.
  • Topný panel nezpůsobuje únik vzduchu směrem nahoru. Díky tomu je účinnost vytápění cítit téměř okamžitě po zapnutí panelů. Teplo navíc zůstává v domě i po jejich vypnutí, protože je vyzařováno předměty a lidmi, kteří se nacházeli v dosahu panelů.

Nakonec se ukazuje, že topné panely jsou rozhodně levnější a efektivnější. Důležitý je také vliv vytápění na zdraví a pohodlí domova. A tady jsou infrapanely na špičkové úrovni – dýcháme čistý a příjemný vzduch.

Aktuální nabídka topných panelů je k dispozici zde .

Podívejte se také na článek: " Topné panely - náklady na použití ".