Topné panely – náklady na provoz ?

Topné panely – náklady na použití

Když se omezená dostupnost uhlí stala skutečností a ceny černého zlata a dalších paliv raketově vzrostly, obraz různých forem elektrického vytápění se zlepšil. V minulosti bylo uhlí bezkonkurenčně levnější než elektřina, ale je tomu tak stále? Předvídatelné provozní náklady a pohodlí, které přinášejí, jsou rozhodně ve prospěch elektrického systému, zejména v kombinaci s fotovoltaikou. Proto stojí za to zjistit, co jsou topné panely. Spotřeba energie a náklady na údržbu nás mohou pozitivně překvapit!

Topné panely – jak fungují a kde je můžeme nainstalovat?

Topné panely mají jiný způsob provozu než standardní radiátory. Proto je tento druh vytápění účinnější než konvektorová či ventilátorová, tedy tzv. farelki. Může být také levnější a zároveň efektivnější než vytápění různými druhy fosilních paliv.

 • Teplo z topných panelů naplňuje místnost ve formě infračervených vln. Jsou absorbovány předměty, které jsou v jejich dosahu. Předměty pak toto teplo uvolňují, čímž je celý systém vytápění mimořádně účinný, protože nejprve ohřívá osoby a prvky, kde se teplo akumuluje. Klasické radiátory vzduch nejprve ohřejí a za doprovodu prachu a roztočů ho „pošlou“ do stropu.
 • Topné panely lze instalovat na jakýkoli volný prostor: stěny, svahy a stropy. Jejich místo můžeme změnit i při přestavbě místnosti. Nejčastěji se montují na kratší vnitřní stěny, aby pokryly co největší prostor. Klasické radiátory musí být napojeny na celý systém ústředního vytápění a změna jejich polohy je často prostě nemožná.

Mohou topné panely vytopit celý dům?

Otázku, zda topné panely vytopí celý dům, si klade každý, kdo uvažuje o jejich využití jako jediného zdroje tepla v domě. Odpověď je samozřejmě ano – topné panely lze použít jak jako jediný, tak i jako doplňkový zdroj tepla. Stačí jen vhodně zvolit jejich výkon, aby se úroveň vyzařování tepla přizpůsobila prostoru, který je potřeba vytápět.

 • 400 W – takové panely budou dobře fungovat v místnostech do 8 m2
 • 700 W – místnost do 14 m2
 • 1000 W – místnost do 20 m2

V místnostech větších nebo vyšších než 2,5 metru můžeme instalovat více topných panelů. Několik panelů s externím termostatem vytváří pohodlný a efektivní systém také v místnostech, jako je hala, sklad nebo kancelář. Problematiku přizpůsobení výkonu místnosti jsme podrobně rozebrali v článku: „ Elektrický infrapanel – jaký výkon je nejlepší? ".

Jaké jsou náklady na topné panely a infratopení?

Všechny výše uvedené informace vypadají úžasně. Bude tato slast pokračovat, pokud přejdeme k tématu, kolik stojí infratopení? Na snížení nákladů má samozřejmě vliv dřevostavba budovy, její izolace a umístění zařízení. Pro další úspory nastavte optimální cílovou pokojovou teplotu a snižte ji během hodin, kdy místnost není využívána – to vše povede k nižší spotřebě elektřiny. O jakých hodnotách mluvíme?

Pokud se zaměříme na budovy postavené podle normy WT 2021, spotřebují topné panely v závislosti na velikosti místnosti cca:

 • 8 m 2 k vytápění – 26 kilowatthodin za měsíc;
 • místnost 10 m 2 – 33 kilowatthodin za měsíc;
 • obývací pokoj 25 m 2 – 82 kilowatthodin za měsíc.

Vezmeme-li v úvahu, že průměrně 1 kWh v ČR v roce 2023 stojí 5 - 6 Kč, počet použitých kilowatthodin je ve skutečnosti hodnotou účtu, který je třeba zaplatit. Měsíční náklady na jeden pokoj jsou v topné sezóně obvykle několik stovek Kč.

Cena topného panelu

Kvalitní topné panely jsou většinou dražší než starší typy elektrických topidel – ventilátorová topidla, olejová topidla nebo konvektory. Cena topného panelu se v závislosti na jeho velikosti, výkonu a povrchové úpravě pohybuje přibližně od 3000 Kč až po 10 000 Kč (v březnu 2023). Proč jsou tedy tak ochotně vybíráni?

Topný panel efektivněji distribuuje teplo a rychleji poskytuje vyšší tepelnou pohodu, vyznačuje se nižším výkonem a kratší dobou provozu – vyšší počáteční náklady se proto v průběhu let vrátí v úsporách. Tečka na "i" jsou estetické záležitosti. Topný panel jednoduše vypadá lépe v moderních místnostech a zabírá méně místa než jakýkoli jiný elektrický radiátor.

Aktuální ceny topných panelů si můžete ověřit v prodejně výrobce Heat Decor: zkontrolujte ceny . Podívejte se, zda jsou aktuálně zahrnuty do propagace .

Topné panely nebo topná fólie

Při rozhodování o výměně vytápění za elektrické vytápění budou nejjednodušším řešením topné panely, ale pokud plánujeme výměnu i podlah, vyplatí se uvažovat o systému s topnými fóliemi. Instaluje se přímo pod laminované nebo vinylové panely nebo sendvičové desky. Jeho použití bude levnější a poskytne ještě větší komfort. Více se o tom dozvíte v článku: „ Kolik stojí vytápění topnou fólií? ".

Uhlí je levnější, ale je to tak?

Podrobný výpočet ceny vytápění ukazuje, že vytápění tuhými palivy ve starších objektech je stále levnější než elektrické vytápění. Ale je to opravdu pravda? Je třeba zvážit několik důležitých faktorů:

 • Náklady na vytápění topnými panely výrazně klesají, pokud máte fotovoltaické instalace. Tento typ redukce nelze provést při topení uhlím.
 • Přístup k uhlí a dalším surovinám je omezen a elektřina z vlastní instalace nikoli.
 • Skryté náklady na vytápění uhlím jsou nemoci způsobené znečištěným ovzduším. Tento problém je o něco lepší v případě pelet a plynu.

Proto se před výběrem konkrétní formy vyplatí vzít v úvahu všechny aspekty vytápění: také komfort užívání, zdravotní nezávadnost a bezporuchový provoz. Tyto vlastnosti jednoznačně odlišují vytápění topnými panely. To je tiché a komfortní vytápění budoucnosti! A budoucnost – měníme ji na zelenou .