Fakta a mýty o topné fólii s PTC efektem

HD_vs_PTC

Aktuální novinkou na trhu je topná folie s PTC efektem. Představuje zázrak, který vám má ušetří nemalé finanční prostředky na vytápění. Je to opravdu tak nebo jde o trik chytrých marketérů?

V našem výzkumném a rozvojovém týmu pracují inženýři, projektanti, ale i elektrikáři, kteří si „posvítili“ na vlastnosti PTC fólie. Pro naše testování jsme použili volně dostupný vzorek PTC fólie. Tu jsme porovnali s tradiční topnou folií bez PTC efektu. Výsledky odborníků nemile překvapily.

Testování PTC fólie a jejích vlastností 

Co je PTC efekt ak čemu slouží?  PTC tedy zkratka z anglického positive temperature coeficient znamená, že se zvyšující teplotou se mění odpor topné folie. Platí zde Ohmův zákon  I=U/R.

Uveďme si příklad I=230/80, přičemž 230 V představuje napětí v síti a číslo 80 vyjadřuje odpor topné folie v ohmech. Výsledek je tekoucí proud v hodnotě 2,87 A. Při zvyšování teploty, tedy zahřátí topné folie, začne odpor stoupat. Výsledek říká, že čím máme větší odpor, tím nám klesá proud.

Co v této rovnici vidíme jako problém? Většina grafů znázorňující PTC efekt ukazuje, že největší zlom, tedy i rozdíl, nastává při vysokých teplotách. Takže stránky, které tvrdí, že na PTC efektu něco ušetříte, dost zavádějí.

graf-PTC-folieVšimněte si grafu Korejského výrobce PTC fólie. Výkon ve wattech vychází z počáteční hodnoty cca 560W na hodnotu 450W, což je pokles o 19,6%. Takže k tomu, abyste ušetřili zmíněných 20% byste museli mít podlahu nebo alespoň topnou fólii nahřátou na 70 °C. Tato teplota je z našeho pohledu dost nereálná, jelikož hygienická norma určuje maximální dovolenou teplotu na podlaze 28 °C. Při naší zkoušce se nám ukazuje, že při teplotě 28 °C vidíme pokles výkonu z 560W na cca 520W. Představuje to naopak úbytek o 7,14%. 

 

  • PTC fólie a výkon – Všechny PTC folie mají výkon 220W na metr čtvereční. To znamená, že topná fólie je schopna se při nepřetržité práci nahřát na 70°C, a tedy dosáhnout výrazného PTC efektu. Takže pokud byste si takovou fólii také nainstalovali do svého domu, sníží se její výkon z 220 W/m2 o 20% na cca 177W/m2.

Například u domu o výměře 100 m potřebujete počítat s výkonem 22 kW. Když si zapnete topení, tak u podlahy zahřáté na 70°C celkový odběr fólie klesne o 20% pouze na 17,7 kW. Někteří dodavatelé nabízejí také PTC fólie o výkonu 110W/m2. Takže při snížení výkonu o 20% se dostanou na 88W. Znovu zde můžete vidět příliš velký počáteční výkon, který je prakticky zbytečný.

  • Jaký výkon topné folie zvolit? U dnešních moderních a nízkoenergetických novostaveb doporučujeme 80W/m2 a ideálně topnou fólii zalít do potěru a počítat s jejím cca 70-80% pokrytím podlahy. To vám zajistí při 100 m2 obytné plochy topný příkon 5600W.

Nižší výkon topné folie není pod potěr vhodný, protože je třeba počítat s tloušťkou potěru a slabší fólie by jej už nemusela dokázat dostatečně přehřát. Při 80W na metr čtvereční nepotřebujete žádnou PTC fólii, jelikož se podlaha nahřeje na max. 28 °C. Pokud byste i náhodou na podlahu něco položili, tak se lokálně prohřeje na 32-36 °C, což však při krátkodobém přetížení nezpůsobí žádné škody ani narušení podlahové krytiny.

  • PTC a šetření –  mnoho firem si zaměňuje šetření energie a následně financí s lokálním přehřátím.

energeticka-kalkulacka

PTC efekt má určitý smysl u vysokovýkonných fólií o výkonu 220W a více, které se instalují hlavně v Asii přímo pod plovoucí podlahu. Pokud si na takovou podlahu něco nedopatřením položíte, tak na „zadušeném místě“ prudce stoupne teplota a může dojít k zničení podlahy, případně ik přepálení topné folie. Proto vznikla PTC topná fólie, aby zabránila nehodám u takových vysoce výkonných fólií. Pokud topnou fólii nainstalujeme do potěru, tak pěticentimetrová vrstva potěru lépe odebírá a rozptyluje teplo. Rovněž nedojde tak snadno k lokálnímu přehřátí jako pod plovoucí podlahou.

Evropští výrobci plovoucích podlah vám neuznají záruku pokud je pod ní topná folie o silnějším výkonu než 80W/m. Navíc již u topné fólie s takovou hodnotou se doporučuje instalovat pod podlahu čidlo, které limituje max. teplotu podlahy na 28°C, tedy hodnotu povolené hygienické normy.

  • Jaký má tedy PTC smysl? – Podle našich odborníků žádný a jde jen o dobrý marketingový trik. Protože když má topná fólie výkon 110W, tak podle toho musíme dimenzovat hlavní jistič i přípojku do domu. Jaký má smysl použít do domu vytápění o příkonu 11 kW, když postačuje cca 6 kW? Moderní nízkoenergetické domy v kategorii A0, tedy dobře zateplené s minimem tepelných ztrát, ale nepotřebují k zahřátí 110 W/m2. Dům ve třídě A0 potřebuje do 30 W na metr čtvereční, takže použít fólie z příkonem 110 W je nesmysl.

Generace fólie s PTC efektem

Generace fólie představuje magický marketingový pojem, jelikož některé firmy si bezdůvodně třídí topné folie na generace navzdory tomu, že neprošla vývojovou změnou, a tedy o nové generaci nemůže být řeč.

 Naši odborníci nepřišli na to, kdo a jakým způsobem odlišuje generace topné folie a také jaký je mezi nimi rozdíl. Ve společnosti Heat Decor se věnujeme vytápění fóliemi 10 let. Hlavní požadavky na topnou folii jsou odolnost, bezpečnost, použitelnost v nízkoenergetických domech a hlavně trvanlivost. Tyto vlastnosti umíte zajistit díky kvalitě použitých materiálů uvnitř fólie“ říká technický ředitel Heat Decor Peter Bříška

Pokud tedy zlepšíme recepturu, ale navenek zůstane povrch a potisk topné folie stejný, znamená to, že máme stále stejnou generaci fólie neboť jsme neprobarvili obal nebo naopak pokud někdo přebarví obal, může prezentovat takový produkt jako nejnovější generaci fólie? S generacemi topné folie je to podobné jako s PTC efektem. Je to nesmysl, který ale dobře prodává výrobek.